Skip to content

703-715 E 29th StPaterson, NJ 07504

Industrial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 29, 2005

Property Information

Block8619
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB O1CB
Dwellings---
ZoningB-3
Sq Footage7,793
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,000
11%
Improvement Value:$978,700
89%
Total Assessment$1,103,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,234+3.9%
2024$54,114+9.5%
2023$49,402+7.2%
2022$46,079+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft7,793DeedBook 1152, Page 11