Skip to content

435-439 Madison AvePaterson, NJ 07524

Industrial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 28, 2004

Property Information

Block3303
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage7,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,900
79%
Improvement Value:$32,500
21%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816-37.1%
2024$12,424+9.5%
2023$11,342+7.2%
2022$10,579+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

Sq Ft7,500DeedBook 827, Page 145