Skip to content

207-215 19th AvePaterson, NJ 07504

Industrial

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Sep 20, 2016

Property Information

Block8702
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage19,092
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
15%
Improvement Value:$582,000
85%
Total Assessment$681,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,722+3.9%
2024$33,414+9.5%
2023$30,504+7.2%
2022$28,453-27.1%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft19,092DeedBook 2979, Page 159