Skip to content

761 Market StPaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Jun 27, 1996

Property Information

Block8801
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,064
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,900
16%
Improvement Value:$230,800
84%
Total Assessment$274,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,996+3.9%
2024$13,469+9.5%
2023$12,296+7.2%
2022$11,469+3.3%
Property History

No events match the selected filters.