Skip to content

747-749 Market StPaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jan 8, 2014

Property Information

Block8801
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage9,395
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
53%
Improvement Value:$36,300
47%
Total Assessment$77,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,949+3.9%
2024$3,800+9.5%
2023$3,469+7.2%
2022$3,236+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 2470, Page 58Recorded5/20/2014

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft9,395DeedBook 111, Page 457