Skip to content

781-783 Market StPaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$860,000
Last Sale Date
May 17, 2022

Property Information

Block8802
Lot10

Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,500
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
19%
Improvement Value:$328,700
81%
Total Assessment$405,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,681+3.9%
2024$19,901+9.5%
2023$18,168+7.2%
2022$16,946+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$860,000

To:

Sq Ft3,500DeedBook 4340, Page 35

Property Sale

Sale
$700,000
DeedBook D1650, Page 245

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook T113, Page 160