Skip to content

536-538 21st AvePaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Jul 29, 2004

Property Information

Block8911
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 B
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage4,987
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
24%
Improvement Value:$380,000
76%
Total Assessment$500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,475+3.9%
2024$24,515-8.7%
2023$26,856-19.3%
2022$33,271+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft4,987DeedBook 825, Page 47