Skip to content

950-952 E 27th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Feb 21, 2013

Property Information

Block8911
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
37%
Improvement Value:$110,700
63%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,906+3.9%
2024$8,570+9.5%
2023$7,824+7.2%
2022$7,298+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,433DeedBook 2327, Page 87

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook P143, Page 331