Skip to content

1015 E 24th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$113,500
Last Sale Date
Jul 19, 1999

Property Information

Block8913
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,600
26%
Improvement Value:$145,200
74%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027+3.9%
2024$9,649+9.5%
2023$8,809+7.2%
2022$8,216+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$113,500

To:

Sq Ft2,018DeedBook 164, Page 51