Skip to content

69-71 22nd AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Feb 16, 2024

Property Information

Block8915
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
26%
Improvement Value:$167,300
74%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,474+3.9%
2024$11,042+9.5%
2023$10,080+7.2%
2022$9,402+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 4676, Page 246

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,600DeedBook 4168, Page 93Recorded11/3/2021

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 2495, Page 162Recorded7/17/2014