Skip to content

1021-1023 E 22nd StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block8915
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
35%
Improvement Value:$116,900
65%
Total Assessment$181,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,222+3.9%
2024$8,874+9.5%
2023$8,102+7.2%
2022$7,557+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,368DeedBook 2079, Page 209

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D554, Page 289