Skip to content

614 Main StPaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block5503
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F NEW 32 APTS
Dwellings---
ZoningMU
Sq Footage3,857
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,600
18%
Improvement Value:$294,100
82%
Total Assessment$358,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,276+3.9%
2024$17,587+9.5%
2023$16,055+7.2%
2022$14,976+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000
DeedBook 3945, Page 279Recorded1/13/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel