Skip to content

1024-1026 E 22nd StPaterson, NJ 07513

Built 1908

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 4, 2023

Property Information

Block8916
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,700
18%
Improvement Value:$241,300
82%
Total Assessment$296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,081+3.9%
2024$14,513+9.5%
2023$13,249+7.2%
2022$12,358+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,120DeedBook 4600, Page 97

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook D661, Page 282

Property Built

Built

Year Built: 1908