Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
889-891 Madison AvePaterson, NJ 07501
Last Sale Date
Mar 29, 1993
Property Information
Block9001
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,611
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$27,400
19%
Improvement Value:$118,300
81%
Total Assessment$145,700
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,423 | +3.9% |
| 2024 | $7,144 | +9.5% |
| 2023 | $6,522 | +7.2% |
| 2022 | $6,083 | +3.1% |
Property History
No events match the selected filters.