Skip to content

881-883 Madison AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Nov 23, 2020

Property Information

Block9001
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,252
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,500
19%
Improvement Value:$102,100
81%
Total Assessment$125,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,399+3.9%
2024$6,158+9.5%
2023$5,622+7.2%
2022$5,244+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,252DeedBook 3967, Page 276

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook H165, Page 310