Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
875-877 Madison AvePaterson, NJ 07501
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 19, 2022
Property Information
Block9001
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class43
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.07
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$22,900
21%
Improvement Value:$84,600
79%
Total Assessment$107,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $5,477 | +3.9% |
| 2024 | $5,271 | +9.5% |
| 2023 | $4,812 | +7.2% |
| 2022 | $4,488 | +3.1% |
Property History
No events match the selected filters.