Skip to content

869-871 Madison AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 2, 2024

Property Information

Block9001
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,236
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,700
13%
Improvement Value:$205,700
87%
Total Assessment$237,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+3.9%
2024$11,640+9.5%
2023$10,626+7.2%
2022$9,911+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,236DeedBook 4691, Page 115