Skip to content

863-865 Madison AvePaterson, NJ 07501

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Feb 22, 2007

Property Information

Block9001
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 4G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,300
11%
Improvement Value:$214,100
89%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+3.9%
2024$11,738+9.5%
2023$10,716+7.2%
2022$9,995+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

To:

Sq Ft2,500DeedBook 1404, Page 19

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook D943, Page 207