Skip to content

32-34 19th AvePaterson, NJ 07513

Built 1940

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jan 21, 2019

Property Information

Block9009
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,108
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,900
17%
Improvement Value:$273,800
83%
Total Assessment$331,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,900+3.9%
2024$16,263+9.5%
2023$14,847+7.2%
2022$13,848+39.7%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft3,108DeedBook 3498, Page 191

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

DeedBook 2459, Page 33Recorded4/22/2014

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook D1219, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1940