Skip to content

910-912 E 22nd StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 8, 2009

Property Information

Block9009
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 FB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,700
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,700
21%
Improvement Value:$218,900
79%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,093+3.9%
2024$13,562+9.5%
2023$12,381+7.2%
2022$11,548+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,700DeedBook 1722, Page 98

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook D1121, Page 272