Skip to content

85-87 Manchester AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jan 22, 2004

Property Information

Block902
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,277
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
37%
Improvement Value:$100,300
63%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+3.9%
2024$7,820+9.5%
2023$7,139+7.2%
2022$6,659+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,277DeedBook 730, Page 9

Property Built

Built

Year Built: 1940