Skip to content

49-51 James StPaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jan 10, 2014

Property Information

Block904
Lot15
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,356
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,800
19%
Improvement Value:$220,700
81%
Total Assessment$272,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,884+3.9%
2024$13,361+9.5%
2023$12,197+7.2%
2022$11,377+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft2,356DeedBook 2429, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$144,000
DeedBook D771, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1940