Skip to content

95 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block906
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,870
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
29%
Improvement Value:$108,800
71%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+3.9%
2024$7,511+9.5%
2023$6,857+7.2%
2022$6,396+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,870DeedBook 3918, Page 190

Property Sale

Sale
$127,500

From:

To:

DeedBook 2550, Page 164Recorded11/14/2014

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook R105, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1940