Skip to content

125 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$218,250
Last Sale Date
Nov 10, 2020

Property Information

Block906
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
29%
Improvement Value:$108,600
71%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+3.9%
2024$7,502+9.5%
2023$6,848+7.2%
2022$6,388+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$218,250

To:

Sq Ft1,620DeedBook 3912, Page 1

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook D1219, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1950