Skip to content

214 Wayne AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Date
Jul 25, 2013

Property Information

Block905
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 S
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,663
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
20%
Improvement Value:$177,900
80%
Total Assessment$223,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,377+3.9%
2024$10,948+9.5%
2023$9,995+7.2%
2022$9,323+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960