Skip to content

136-138 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jun 12, 2002

Property Information

Block907
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,936
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
27%
Improvement Value:$156,000
73%
Total Assessment$212,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,817+3.9%
2024$10,409+9.5%
2023$9,503+7.2%
2022$8,864+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,936DeedBook 440, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1940