Skip to content

129-131 Albion AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 3, 2021

Property Information

Block907
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,564
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,300
30%
Improvement Value:$116,000
70%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,473+3.9%
2024$8,154+9.5%
2023$7,444+7.2%
2022$6,943+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,564DeedBook 4198, Page 90

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook D2032, Page 120

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook D1290, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1940