Skip to content

173 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 28, 1999

Property Information

Block910
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,273
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
21%
Improvement Value:$170,500
79%
Total Assessment$214,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+3.9%
2024$10,537+9.5%
2023$9,619+7.2%
2022$8,972+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,273DeedBook 164, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1940