Skip to content

152-154 Jasper StPaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$409,000
Last Sale Date
Dec 23, 2008

Property Information

Block910
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,573
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
16%
Improvement Value:$300,100
84%
Total Assessment$356,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,159+3.9%
2024$17,474+9.5%
2023$15,952+7.2%
2022$14,880+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$409,000

To:

Sq Ft3,573DeedBook 1714, Page 225

Property Sale

Sale
$223,000
DeedBook D1276, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1950