Skip to content

158 Jasper StPaterson, NJ 07522

Built 1925

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 6, 2021

Property Information

Block910
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage498
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
49%
Improvement Value:$46,900
51%
Total Assessment$91,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,652+3.9%
2024$4,476+9.5%
2023$4,087+7.2%
2022$3,812+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft498DeedBook 3949, Page 132

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft498DeedBook 3568, Page 205Recorded5/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1925