Skip to content

220 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block911
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description3 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,182
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
12%
Improvement Value:$335,000
88%
Total Assessment$379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,330+3.9%
2024$18,602+9.5%
2023$16,982+7.2%
2022$15,840+4.0%
Property History
Sales5Foreclosures2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft4,182DeedBook 4338, Page 52

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2779, Page 242Recorded2/24/2016

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 2548, Page 19Recorded11/12/2014

Property Sale

Sale
$75,000

From:

To:

DeedBook 2521, Page 1Recorded9/11/2014

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook D1237, Page 21

Property Built

Built

Year Built: 1940