Skip to content

453 Totowa AvePaterson, NJ 07522

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 27, 2021

Property Information

Block914
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,700
28%
Improvement Value:$100,200
72%
Total Assessment$139,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,128+3.9%
2024$6,859+9.5%
2023$6,262+7.2%
2022$5,841+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft1,760DeedBook 4122, Page 165

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 3587, Page 129Recorded5/31/2019