Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
458-460 Union AvePaterson, NJ 07522
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2025
Property Information
Block914
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 S 2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage4,494
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$143,800
40%
Improvement Value:$216,500
60%
Total Assessment$360,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,357 | +3.9% |
| 2024 | $17,666 | +9.5% |
| 2023 | $16,127 | +7.2% |
| 2022 | $15,043 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.