Skip to content

55 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block920
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,387
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
33%
Improvement Value:$81,000
67%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,160+3.9%
2024$5,928+9.5%
2023$5,411+7.2%
2022$5,048+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft1,387DeedBook 4591, Page 283

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,387DeedBook 4013, Page 87Recorded4/14/2021

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook D1047, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1940