Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
396 Union AvePaterson, NJ 07502
Last Sale Date
Jan 2, 1997
Property Information
Block920
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1 F
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,500
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$71,900
25%
Improvement Value:$213,200
75%
Total Assessment$285,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $14,526 | +3.9% |
| 2024 | $13,978 | +9.5% |
| 2023 | $12,761 | +7.2% |
| 2022 | $11,903 | +8.2% |
Property History
No events match the selected filters.