Skip to content

13-15 Manchester AvePaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jun 17, 2005

Property Information

Block924
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F O 1
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,540
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
15%
Improvement Value:$312,700
85%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,801+3.9%
2024$18,092+9.5%
2023$16,516+7.2%
2022$15,406+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft3,540DeedBook 1028, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1940