Skip to content

49-51 Manchester AveHaledon, NJ 07508

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 27, 2001

Property Information

Block924
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,282
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
25%
Improvement Value:$180,200
75%
Total Assessment$239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,197+3.9%
2024$11,738+9.5%
2023$10,716+7.2%
2022$9,995+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,282DeedBook 274, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1940