Skip to content

19 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block919
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
24%
Improvement Value:$140,500
76%
Total Assessment$184,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,421+3.9%
2024$9,066+9.5%
2023$8,276+7.2%
2022$7,720+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft2,230DeedBook 445, Page 181

Property Built

Built

Year Built: 1940