Skip to content

9 Ashwood LaneWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 12, 2024

Property Information

Block1004
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,427
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,300
45%
Improvement Value:$138,400
55%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,847+4.0%
2024$14,278+1.2%
2023$14,103+0.4%
2022$14,041+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

To:

Sq Ft2,427DeedBook 4761, Page 290

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Y 120, Page 581

Property Built

Built

Year Built: 1961