Skip to content

45 Jerome PlaceWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2003

Property Information

Block1004
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,222
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,100
49%
Improvement Value:$110,100
51%
Total Assessment$215,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,796+4.0%
2024$12,305+1.2%
2023$12,155+0.4%
2022$12,101+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$217,500
DeedBook L 121, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1953