Skip to content

74 Howe AveWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block1011
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,582
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,000
40%
Improvement Value:$206,500
60%
Total Assessment$342,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,365+4.0%
2024$19,584+1.2%
2023$19,344+0.4%
2022$19,259+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984