Skip to content

119 Nellis DrWayne, NJ 07470

Built 1986

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Jul 28, 2016

Property Information

Block1301
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,485
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,200
48%
Improvement Value:$155,400
52%
Total Assessment$297,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,695+4.0%
2024$17,017+1.2%
2023$16,808+0.4%
2022$16,734+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$568,000

To:

Sq Ft3,485DeedBook 2870, Page 23

Property Sale

Sale
$369,500
DeedBook B 134, Page 211

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook R 130, Page 320

Property Sale

Sale
$252,900
DeedBook X 115, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1986