Skip to content

7 Black Briar LaneWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Apr 29, 2004

Property Information

Block1012
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,744
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,000
36%
Improvement Value:$106,600
64%
Total Assessment$166,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,906+4.0%
2024$9,526+1.2%
2023$9,410+0.4%
2022$9,368+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

To:

Sq Ft1,744DeedBook 772, Page 147

Property Sale

Sale
$181,000
DeedBook C 132, Page 336

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook X 118, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1987