Skip to content

27 Matthew RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 22, 2016

Property Information

Block1012
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,636
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
24%
Improvement Value:$183,300
76%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,288+4.0%
2024$13,740+1.2%
2023$13,572+0.4%
2022$13,512+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000

To:

Sq Ft2,636DeedBook 2923, Page 126

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 574, Page 75

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 209, Page 173

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook N 138, Page 143

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook B 125, Page 393

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook T 119, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1987