Skip to content

28 Mulford DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block1012
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,000
28%
Improvement Value:$146,600
72%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106+4.0%
2024$11,642+1.2%
2023$11,499+0.4%
2022$11,448+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft2,092DeedBook 4164, Page 250

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft2,092DeedBook 4096, Page 286Recorded7/30/2021

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook S 120, Page 439

Property Built

Built

Year Built: 1987