Skip to content

71 Mulford DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block1012
Lot48
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE A
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,549
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
30%
Improvement Value:$140,000
70%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,892+4.0%
2024$11,436-12.5%
2023$13,069+0.4%
2022$13,012+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

To:

Sq Ft2,549DeedBook 3849, Page 137

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook C 131, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1987