Skip to content

11 Madison StWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$780,000
Last Sale Date
Jan 26, 2024

Property Information

Block1100
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,671
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,300
37%
Improvement Value:$174,300
63%
Total Assessment$276,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,447+4.0%
2024$15,816+1.2%
2023$15,622+0.4%
2022$15,553+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$780,000

To:

Sq Ft2,671DeedBook 4657, Page 15

Property Sale

Sale
$574,250
DeedBook 1633, Page 214

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook B 146, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1964