Skip to content

20 Madison StWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Apr 21, 1989

Property Information

Block1100
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,593
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,600
38%
Improvement Value:$174,100
62%
Total Assessment$281,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,750+4.0%
2024$16,108+1.2%
2023$15,910+0.4%
2022$15,840+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

To:

Sq Ft2,593DeedBook 124, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1984