Skip to content

46 Colonial RdWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 28, 2003

Property Information

Block1105
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,191
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,800
61%
Improvement Value:$72,900
39%
Total Assessment$187,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161+4.0%
2024$10,733+1.2%
2023$10,601+0.4%
2022$10,554+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook V 126, Page 40

Property Built

Built

Year Built: 1951