Skip to content

55 Boonstra DrWayne, NJ 07470

Built 1979

Last Sale Price
$645,080
Last Sale Date
Jun 7, 2007

Property Information

Block1105
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,576
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,300
50%
Improvement Value:$121,000
50%
Total Assessment$244,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,526+4.0%
2024$13,969+1.2%
2023$13,798+0.4%
2022$13,737+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$645,080

To:

Sq Ft2,576DeedBook 1454, Page 100

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook T 119, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1979